sobota, 3 lutego 2018

Biały kamień z duszą

niedziela, 15 marca 2015 1:39

     O józefowskim piaskowcu nie wiedziałam nic i nagle objawił mi się jak niespodziewane odkrycie piękna. Chciałam tylko pójść na wystawę, a okazało się, że to za mało. Trzeba było poszperać, doczytać,  pooglądać, przypomnieć sobie widoki z przeszłości. Teraz zatem mam pragnienie posiadania. Tylko posiadać gdzie? Oto jest pytanie.
       No więc, zaczynając od początku, wszystko zaczęło się jakieś 7 mln lat temu, kiedy na terenie dzisiejszej Kotliny Sandomierskiej i przylegającego doń Roztocza rozlewało się mioceńskie morze. Jego pozostałością są między innymi złoża piaskowców i wapieni litotamniowo-detrycznych (cokolwiek to znaczy!), które do dziś wykorzystywane są jako materiał budowlany. Roztoczański piaskowiec szczególnie zasłynął za sprawą kamieniołomów eksplorowanych w części środkowej regionu.

 Mapa Roztocza
Roztocze_map.png
"Roztocze map" autorstwa MaKa - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

       Pod koniec XVI  w. z Trzęsin koło Szczebrzeszyna sprowadzał kamienie do budowy Zamościa Bernardo Morando. Trzęsiński kamień posłużył też jako budulec kościółka na wyspie w Zwierzyńcu oraz pałacu w Klemensowie. Wkrótce znaleziono inne, bogatsze i łatwiejsze w obróbce złoża, których popularność doprowadziła do powstania na terenie Ordynacji Zamoyskich miejscowości Józefów Ordynacki (1725). Z józefowskich kamieniołomów pochodziły kamienie młyńskie i żarnowe, nagrobki, kamienne rzeźby cmentarne, kapliczki przydrożne i krzyże,materiał budowlany do kościołów między innymi w Tarnogrodzie. Danuta Kawałko wśród kamieniarskich ośrodków wymienia - oprócz Józefowa - Goraj, Majdan Nepryski, Krasnobród, Łaszczówkę, Szopowe, Ignatówkę, Żelebsko. Jednym z najdłużej działających i chyba największych jest Babia Dolina koło Józefowa. Równolegle z typowo budowlanym wykorzystaniem białego piaskowca rozwijała się ludowa rzeźba, której  świadectwa obecne do dziś praktycznie od Bugu na wschodzie po San na zachodzie oraz od Zamchu na południu i po Opole Lubelskie i cmentarz na Lipowej w Lublinie (mapkę można zobaczyć w publikacji nr 2 podanej na dole). Na szczęście współcześnie również działają i rzeźbiarze, którzy szczególnie upodobali sobie ten materiał, i kamieniarze, u których można zamówić czy to ogrodzenie, czy wyłożenie podjazdu, czy po prostu rzemieślnicy prowadzący mniejsze i większe zakłady oferujące kamienne dzieł sztuki użytkowej. Natomiast działające kamieniołomy oraz miejsca szczególnie pięknych złóż można będzie zwiedzać w geoparku Kamienny Las na Roztoczu oraz na Szlaku Geoturystycznym Roztocza Środkowego (linki na dole).
         Zachwycił mnie przekrój możliwości wykorzystania józefowskiego białego kamienia. Odtwarzam dawne z nim spotkania, przypominam sobie te krzyże kamienne z Krasnobrodu, przydrożne kapliczki, wielki kamień młyński leżący pod progiem starego drewnianego domu, biały mur z kamienia wokół nowo wybudowanego domu, cmentarz w Szczebrzeszynie... Radują serce starania o zachowanie tych pamiątek przeszłości w ramach akcji Cmentarze Pogranicza oraz przeznaczanie na renowację nagrobków zbiórek przeprowadzanych 1 listopada. 
        A jak wykorzystuje się  biały józefowski kamień dzisiaj można obejrzeć poniżej, na zdjęciach z wystawy, której motywem przewodnim był przydomowy ogród :-)

W kącie ogrodu:
kąck ogródkowy.JPG

kącik ogródkowy 2.JPG

Doniczki i donice:
 dwie kamienne doniczki.JPG

 trzy duże donice w szeregu.JPG

 kolmna skręcona.JPG

kolumna prosta.JPG

kolumna trzecia.JPG

doniczka mała okrągła.JPG

Kąciki wypoczynkowe 
stlik na okrąglakach.JPG

stół i stołki ogrodowe.JPG

kamienny stołek okgrodowy.JPG

Blat okrągłego stołu jest rzeźbiony i przykryty dla ochrony wpasowaną szybą:
blat stołu.JPG 


Grill i zestaw kominkowy:
grill ogrodowy.JPG

fragment wystawy z kominkiem.JPG

Kominek zbliżenie.JPG

Kamienne rzeźby ogródkowe
kamienne ptaki.JPG

kamienny kosz.JPG

kamienny żółwik.JPG

Wzorki:
wzorki z kamienia.JPG

wzorki z kamienia 2.JPG


Bibliografia internetowa:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zmiany

    Kończę pisanie na tym blogu. Prowadzenie równoległych blogów jest wyczerpujące. Zwłaszcza, że tematyka - szeroko pojęta kultura - jest p...