środa, 12 września 2018

Umberto Eco eseje o sztuce

      Czuję, że to będzie trudna lektura. Wzięłam na tapetę eseje o sztuce Umberto Eco. Antologia tekstów wcale nie najnowszych, z lat 1955 - 1963. Zapewne dzisiaj autor pisałby już nieco inaczej, ale może i w tych zachowało się jeszcze wiele uniwersalnych odkryć i punktów widzenia, które warto mieć na uwadze dyskutując o wartościach estetycznych w sztuce, o granicach interpretacji i sposobach funkcjonowania dzieła w przestrzeni międzyludzkiej. Idea formatywności Peyersona omawiana przez Eco jeszcze nie zadomowiła się w moim świecie pojęciowym. Mam problem z odczytaniem postawy autora: akceptuje jego stanowisko czy polemizuje z nim. Jedna rzecz jak dotąd nie budzi mojej wątpliwości, że odbiór dzieła sztuki jest zawsze aktywny, jest procesem, a nie statycznym oglądem. W szczegółach mowa jest o tym, że odbiorca patrząc na dzieło przeprowadza proces odwrotny do procesu jego tworzenia, aby dociec źródeł powstania dzieła, jego założeń, znaczenia, treści. Interpretator "staje u jego początków i stara się uchwycić je takim, jakim miało ono być". Może się okazać, że dzieło w formie materialnej jest rozbieżne z dziełem zaplanowanym, ale to już chyba inna historia. W każdym razie efektem  czy etapem końcowym jest kontemplacja, czyli ogląd pozainterpretacyjny. A więc uczciwość wymaga, by interpretator podjął próbę odczytania intencji artysty.  Niestety, może się zdarzyć, że temat i forma zdecydowanie przerastają talenty twórcy, dochodzi do rozczarowania. Nie wiem, czy Eco się zajął tym zagadnieniem, jeszcze do końca nie przeczytałam. 

8 komentarzy:

 1. czytam fragmentami "Historię brzydoty". Obszerna, bogato ilustrowana, pięknie napisana, ale nie do przełknięcia na jeden raz:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja czytam po kawałku, ale pamiętam, że jego "Sztukę i piękno w Średniowieczu" połknęłam momentalnie :-)

   Usuń
 2. I tym sposobem od bladego świtu zmuszasz mnie do myślenia...
  Co ja bym bez Ciebie zrobiła???
  Szacuneczek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, miło Cię widzieć tutaj :-) Myślałam, że Ciebie akurat do czytania zmuszać nie trzeba ;-)

   Usuń
  2. Pewnie, że nie trzeba. Ale lubię czytać to co polecają mądrzy ludzie. :-)

   Usuń
  3. Sama doskonale potrafisz wyszukiwać ciekawe lektury :-)

   Usuń
 3. Eco cudnie człowiekowi w głowie miesza...;o)

  OdpowiedzUsuń

Zmiany

    Kończę pisanie na tym blogu. Prowadzenie równoległych blogów jest wyczerpujące. Zwłaszcza, że tematyka - szeroko pojęta kultura - jest p...